PALETA ŽIVOTA ZAJAČIKA ČUDOVAČIKA – Láska k prírode s dotykom umenia

ROZDÁVAME DARČEKY! Obojstrannú edukačnú hračku zajačika Čudovačika získate teraz ako DARČEK ku každej objednávke knihy Paleta života zajačika Čudovačika.

Kniha PALETA ŽIVOTA ZAJAČIKA ČUDOVAČIKA je kúzelná! Vďaka zábavnej interaktívnej zložke sa z detí počas čítania stávajú skutoční kúzelníci. Deti sa učia myslieť nielen ekonomicky, ale aj ekologicky. Kniha čitateľom zodpovedá napríklad otázky prečo a ako je potrebné šetriť vodou a elektrinou, a zároveň poukazuje na možnosti alternatívneho využívania prírodných zdrojov – slnka, vody, vetra na výrobu energie. Kniha je určená pre čitateľov vo veku od 4 do 9 rokov, texty sú vhodné na čítanie pred spaním. Literárne dielo je voľným pokračovaním edukačnej knihy ÚSMEV NA DOBRÚ NOC.

Čím je kniha kúzelná?

– Pomocou interaktívnej zložky sa u detí prirodzene rozvíja číselná predstavivosť, orientácia na ploche, zrakové vnímanie a grafomotorika.
– Ku knihe je možné stiahnuť pracovné listy pre predškolákov na rozvoj grafomotoriky a pracovné listy a hry pre školákov zamerané na environmentálnu výchovu. Nácvik grafomotorických úloh či hier prispieva k príprave dieťaťa na písanie, zvyšuje výtvarnú zručnosť (stiahnite tu).
– Kúzelné čítanie dotvárajú ilustrácie obohatené detskou maľbou – deti sa počas čítania stretávajú s výtvarným umením zajačika Čudovačika. Oboznamujú sa s rôznymi útvarmi, ktoré by mali poznať pri nástupe do školy – napr. s tvarom kvapky, učia sa odlíšiť ihličnatý strom od listnatého a pod.

Čo je najväčším kúzlom knihy?

– Úmyslom publikácie je zanechať deťom v srdiečku stopu lásky k prírode, aby sa ochrana životného prostredia stala pre nastávajúce generácie prirodzenou a samozrejmou súčasťou života. Ponúka možnosť emocionálneho prepojenia dieťaťa s prírodou – celosvetová téma požadovaná v MŠ, ZŠ a v rámci rodinnej výchovy.

– Kniha získala prestížne ocenenie – 3. miesto v celonárodnej súťaži o Najkrajší výrobok od mamky.
– Autorka získala za doterajšiu tvorbu literárne uznanie udelené OZ Benedikt „Zlaté pero Ladislava Ťažkého za originálnu tvorbu vo výchovno-vzdelávacej oblasti pre deti a rodičov“.

OBJEDNAŤ KNIŽKU

? Kúpou oboch publikácii získavate DARČEK – edukačnú obojstrannú hračku zajačika na podporu rozvoja EQ u detí (do vypredania zásob).
? Kúpou 4 ks kníh získavate poštovné zdarma.
? Pri objednávke 10 ks kníh môžete využiť 10% zľavu.
? BONUSOM ku knihám sú pracovné listy na rozvoj grafomotoriky a podporu environmentálnej výchovy.

Foto by Petra Oboňová


Informácie o knihe

Text: Lucia Benková. Ilustrácie: Lucia Benková, Peter Benko ml. Rok vydania: 2018. Počet strán 96. Pevná väzba. Rozmery 195 mm x 200 mm. Cena knihy: 15,90 eur.       OBJEDNAŤ KNIŽKU


Informácie o dostupnosti

Knihu PALETA ŽIVOTA ZAJAČIKA ČUDOVAČIKA je možné zakúpiť v slovenskom jazyku v tlačenej podobe kontaktovaním autorky na www.luciabenkova.com/objednat


Recenzie

Napísať dobrú knihu pre deti dnes nie je ľahké. Animované rozprávkové príbehy v televízii alebo na internete v súčasnosti vytláčajú klasickú knihu. Nie je to nespravodlivé? Autori sa predsa tak veľmi natrápia, aby priam z päty vytiahli dobrý a „neopotrebovaný“ námet a potom ho správne a pútavo spracovali.

Lucia Benková, autorka novej knihy Paleta života zajačika Čudovačika, možno našla recept na úspešnú knihu pre deti, ktorá nie je len ďalšou v rade „recyklovaných“ príbehov. Paleta života nie je totiž len klasickou detskou knihou. Paleta života je knihou, ktorá má deti naučiť niečo nové.

Milujem takéto knihy. Knihy, pri ktorých sa dieťa naučí niečo nové a pritom ani nevie, že sa učí. Benkovej knihu medzi ne smelo môžem zaradiť. Prečo? Pre veľa vecí.

Kniha je určená pre deti od štyroch do deviatich rokov. Mladším deťom budú zrejme z knihy predčítavať rodičia, staršie deti si na nej budú môcť skúšať prvé samostatné čítanie. Písmenká sú dostatočné veľké a taktiež sa mi páči, že niektoré časti textu sú zvýraznené boldom, teda tučným písmom. Malého čitateľa hneď zaujmú a upozornia na niečo dôležité. Celkový dobrý vizuálny dojem dotvára grafické spracovanie knihy a krásne kresby.

Možno sa čudujete, ale aj tieto aspekty patria k dôležitým. Práve prvý pohľad totiž rozhodne, či sa dieťa do knihy začíta, alebo nie. V dnešnej dobe, keď je dieťa zvyknuté na náročnú vizualizáciu z internetu a televízie, to patrí k tomu najdôležitejšiemu.

A teraz poďme k obsahu. Kniha je rozdelená do siedmich kapitol: Slnko, Voda, Dúha, Ozvena, Kuka nádoba, Vietor, Mráz. Ako vám už obsah napovedá, hlavná postava príbehu zajačik Čudovačik je akýmsi „sprievodcom“ pre deti v problematike životného prostredia a ochrany prírody. Zajačik Čudovačik sa tak spolu so svojimi mladými čitateľmi dozvedá, že je dobré šetriť elektrinou, keď svieti slniečko, že voda je veľmi dôležitá a veľa iných vecí, ktoré sa deťom takto „nenásilne“ vštepia do hláv. Zajačik Čudovačik je predsa lepším mentorom ako vždy ufrflaný rodič, ktorý sa hnevá, že dieťa nechalo zasvietené svetlo alebo pustenú vodu.

Kniha však nemá len takúto funkciu. V každej kapitole si deti precvičujú číselnú predstavivosť, orientáciu na ploche, grafomotoriku a zrakové vnímanie. Podľa pokynov majú napríklad otočiť knihu do strán, vyhľadať autá podľa farieb, precvičiť si počítanie a pod.

Pre dieťa tak čítanie nie je len nudným momentom, keď musí ticho sedieť a počúvať, ale samo sa môže aktívne zapájať do deja a konať podľa toho, ako si zajačik Čudovačik praje. Čas strávený pri knihe ho tak rýchlo a ľahko neomrzí, na spoločné čítanie sa viac teší. Oceňujem, že autorka spojila čítanie s takýmito činnosťami, pretože len v málo knihách pre deti je niečo podobné.

Okrem tohto všetkého boli ku knihe vytvorené pracovné listy, ktoré sú zdarma dostupné na webovej stránke autorky.

Čo na záver? Detské knihy dnes majú vysokú konkurenciu. Nielen s rozprávkami v televízii a na internete, ale aj medzi sebou. A ani rodičia to pri ich výbere nemajú jednoduché. Ak by som mala odporúčať, vybrala by som Benkovej Paletu života. Je totiž vidieť, že autorka vie, o čom a pre koho píše, že svoju robotu len tak neodflákala a že sa svojim čitateľom dokonale priblížila.

Jana Nemčeková (redaktorka www.vinlit.sk)

Moja Peťa má 4 roky a pýta sa. Vkuse sa pýta. Ale pýta sa skvelo. Mami, prečo sú odpadkové koše na ulici farebné? Kam hodíme túto fľašu? Prečo mi vypínaš vodičku, kým si umývam zuby? Prečo nemôžeme svietiť v celom dome naraz? Prečo musím kresliť na obe strany papiera? Prečo oblečenie dostávame od Kristínky a nekupujeme si stále nové? A prečo ho dáme ďalším detičkám, keď z neho vyrastiem? Ako vyzerá vietor a čo je to ozvena?

Milujem jej otázky. Niekedy však sama neviem odpovedať úplne presne. Až prednedávnom sme dostali túto útlu knižku PALETA ŽIVOTA ZAJAČIKA ČUDOVAČIKA, do ktorej sme sa s Peťou na prvý pohľad zaľúbili.

Čítame ju pred spaním každý deň, máme ju prečítanú vari dvadsaťkrát.
Jediná knižka, ktorá Peťke zodpovedala otázky, ktoré víria v jej kučeravej hlávke.
V knižke sme sa dočítali:
– prečo šetríme energiou a prečo je vodička vzácna;
– prečo neodhadzujeme veci, keď ich vieme niekomu darovať;
– prečo šetríme papierom a chránime stromčeky;
– prečo triedime odpadky;
– prečo menej kúrime a teplejšie sa obliekame.

A to neskutočne nápaditým a hravým spôsobom. Kniha zmení každého malého čitateľa na ozajstného kúzelníka, ktorý pomáha zajačikovi fúkaním do knihy roztočiť veterné mlyny, točením knihy vytvoriť vír vo vode, prštekmi vytvoriť hriadky na sadenie a mnoho iných nápadov na ochranu prírody. Veľká zábava! A skvelé učenie zároveň!

Peťka postupne dostáva odpovede na všetky svoje dôležité „prečo“ a teraz len behá po dome a zhasína za mnou svetlo, kontroluje, či som náhodou nedala plastovú fľašu k papieru a vysvetľuje mi, že keď umývam riad, mám si pustiť menší prúd vodičky. A ja mám zas o zábavu postarané. Ale viem, že nám vyrastá malé veľké uvedomelé dievčatko.

Ďakujem, drahá autorka knižky Lucia Benková za toto dielko. A ďakujem, že sa dá kúpiť aj u nás v Čo dokáže mama. Nech sa páči: Paleta života zajačika Čudovačika: https://www.codokazemama.sk/

Pretože deti milujú milovať našu Zem a chrániť si ju odmalička.

Andrea Kováčová (mamička, zakladateľka a autorka projektu Čo dokáže mama)