Čaro úsmevu na dobrú noc prostredníctvom rozprávok

Aj vy patríte k rodičom, ktorí radi čítajú deťom rozprávky na dobrú noc? Milujete šťastnú tváričku zababušeného drobčeka v kráľovstve perín, netrpezlivo čakajúceho na rozprávku pred spaním? Určite viete, že v skutočnosti čaká hlavne na vás! Milujete to, keď si vyžaduje vašu prítomnosť, váš úsmev? Dožičte si ten kúzelný čas pre spoločne strávené záverečné úsmevy dňa s vaším dieťatkom.

Kniha rozprávok ÚSMEV na dobrú noc ponúka príbehy určené na čítanie pred spaním. Hlavným hrdinom je nezbedný zajačik Čudovačik, ktorý k nám zavítal z Čudovakova. V Čudovakove neposlúchajú, a potom sa čudujú, prečo sa zajačiky neusmievajú. V príbehoch vystupuje aj postava chlapčeka, ktorý učí zajačika láskavému, ľudskému, úctivému a slušnému správaniu. Na konci každého príbehu chlapček za vhodné správanie zajačika Čudovačika odmení prostredníctvom nemateriálnej odmeny – úsmevom, a zároveň vyčarí úsmev aj na zajkovej tváričke. Deti sa môžu aktívne zapojiť do odmeňovania a zhodnotiť zajačikovo správanie pomocou záložky zajačika Čudovačika, ktorá je súčasťou knihy. Záložka je obojstranná, jedna strana stvárňuje zajačika, ktorý sa čuduje, na druhej strane záložky je zajačik s úsmevom. Prostredníctvom možnosti odmeny deti upriamia pozornosť na výsledné správanie, ktoré je vždy správne, pretože, ako to už v rozprávkach býva, dobro víťazí nad zlom.

Deti v skoršom veku dokážu sústrediť svoju pozornosť pár minút na činnosť, ktorá ich zaujme. Rozprávky v knihe ÚSMEV na dobrú noc sú krátke, jednoduché a výstižné, názorne ilustrované. V priebehu pár minút dokážu zaujať, poskytnúť výchovný prvok, zapojiť dieťatko do príbehu a poskytnúť mu možnosť zhodnotiť príbeh jednoducho pomocou záložky, ktorá dieťatku dodá možnosť uvedomenia si podstaty príbehu. Na záver príbehy vyčaria úsmev na dobrú noc nielen vášmu dieťatku ale i vám.

© Lucia Benková 2017